Zaloguj
Złota myśl
 
Aktualności

Wychowanie w duchu religijnym - MOCNE POSTANOWIENIE POPRAWY

Categories: | Author: Aneta Jurek | Posted: 2017-12-06 | Views: 598

Kontynuując spotkania dotyczące pięciu warunków dobrej spowiedzi, by lepiej przygotować się i przeżywać spotkania z Miłosiernym Jezusem w sakramencie pokuty i pojednania 22 listopada omawialiśmy trzeci warunek dobrej spowiedzi – mocne postanowienie poprawy. Zobacz galerię zdjęć

Mocne postanowienie poprawy jest trzecim z pięciu warunków dobrej spowiedzi; jest owocem szczerego żalu za grzechy. Mocne postanowienie poprawy jest postanowieniem, że zrobimy wszystko, aby dany grzech się nie powtórzył. Powinno być zatem konkretne – dotyczyć szczegółowo określonych grzechów. Najpierw skupiamy się na jednym z nich, staramy się go wyeliminować z naszego postępowania, a kiedy sobie poradzimy z tym zadaniem, przechodzimy do następnego. Można ułożyć sobie plan i realizować go metodą małych zwycięstw, poczynając od grzechu, który najdotkliwiej ciąży na sumieniu albo tego, który jest źródłem innych. 
Postanowienie poprawy obejmuje nie tylko unikanie grzechu, ale także chęć czynienia jak najwięcej dobra – człowiek, który postanawia poprawę, wybiera dobro. Ten wybór musi być jednak szczery; nie może być tylko pustą deklaracją wobec Boga. Gotowość do przemiany życia powinna narodzić się w sercu grzesznika. Jeśli takiej gotowości nie ma, to spowiedź jest nieważna, nawet jeśli ksiądz wypowiedział nad wierzącym słowa rozgrzeszenia. W takiej sytuacji penitent dodatkowo obciążył się grzechem kłamstwa oraz grzechem znieważenia sakramentu.
Zmiana życia, choć trudna, jest możliwa dla każdego człowieka. Osoba, która się jej podejmuje powinna być cierpliwa i w spierać się modlitwą.
ZAPAMIĘTAJ!!!
Gdy wiemy już, co oddziela nas od Boga i szczerze za to żałujemy, to powinniśmy dołożyć wszelkich starań, aby się poprawić. Warunkiem otrzymania rozgrzeszenia jest również nasza chęć całkowitego zerwania z grzechem. Postanowienie poprawy musi spełnić kilka zasadniczych warunków. Musi ono być:
- Realne – możliwe do wykonania,
- Proporcjonalne w stosunku do winy,
- Konkretne – z jednego konkretnego grzechu i nad nim skupiamy uwagę jeśli chodzi o pracę nad sobą, a dopiero później poradzimy sobie z danym grzechem w sposób przynajmniej wystarczający, bierzemy się za następne, jest tutaj zasada, jeśli nie ma grzechów ciężkich, są same grzechy lekkie, to rozpoczynamy od tego grzechu, który się najczęściej pojawia lub od grzechu, który w swpim skutku wywołuje największe szkody. 

 

Print Bookmark and Share

Return to previous page