Zaloguj
Złota myśl
 
Aktualności

Wychowanie w duchu religijnym - Eucharystia źródłem życia

Categories: | Author: Aneta Jurek | Posted: 2019-12-09 | Views: 368

Witam! Moi drodzy przyjaciele, zanim przejdziemy do omówienia głównego tematu jakim jest „MÓJ  CZYNNY  I  ŚWIADOMY  UDZIAŁ  W MSZY ŚW.”, pozwólcie, że dla przypomnienia przypomnimy sobie co to jest Msza św. i co jest Jej istotą. Msza jest źródłem i szczytem życia Kościoła – jest jego sercem. Msza Święta jest ofiarą Ciała i Krwi Pana naszego Jezusa Chrystusa sprawowaną na naszych ołtarzach w sposób bezkrwawy pod postaciami chleba i wina dla upamiętniania ofiary krzyżowej. Jest to więc ze swojej istoty ta sama ofiara, co ofiara krzyżowa, gdyż ten sam Jezus Chrystus, który ofiarował siebie na Krzyżu, ofiarowuje się przez ręce swoich kapłanów, ale sposób, w jaki się to dzieje, jest bezkrwawy. A więc prościej mówiąc jest to spotkaniem Boga z człowiekiem, na które nas  zaprasza. To zaproszenia Bóg kieruje do nas w słowem Pamiętaj…,abyś dzień święty święcił. Zobacz galerię zdjęć

Gdy już znamy i wiemy jaką wartość dla każdego chrześcijanina – nas, jest Msza św., zastanówmy  się jak w Niej uczestniczyć, by Bogu oddać cześć, chwałę i dziękczynienie za dobrodziejstwa jakie pozostawił dla nas w Eucharystii. To zagadnienie zgłębialiśmy
26 listopada w naszym Ośrodku z dziećmi i młodzieżą.
Każdy z nas świadom jest, że od dzieciństwa uczestniczymy w Mszach św., ale z pewnością nie raz mieliśmy odczucie, że uczestniczyć, czyli być obecnym, to nie to samo, co przeżyć i zrozumieć. W każdej Mszy świętej stajemy bezpośrednio w Bożej obecności. Ważna jest też świadomość, że co dokonuje się podczas Mszy św. dokonuje się dla nas, bo to nie Bóg potrzebuje liturgii, lecz człowiek. Idąc do swojego kościoła parafialnego, zwykle nie zastanawiamy się nad jego symboliką. A przecież budynek kościelny jest symbolem Kościoła-wspólnoty, natomiast sercem budynku kościelnego jest zawsze ołtarz, który jak stół rodzinny gromadzi razem wszystkich. Rolą ołtarza-stołu - jest budzenie pokoju, zgody, harmonii, dawanie radości spotkania i karmienie chlebem życia wiecznego.
Każda celebracja liturgiczna, każda Msza św. rozpoczyna się znakiem krzyża. Ten znak, odnoszący się do ukrzyżowanego Chrystusa, kojarzy się wyłącznie z chrześcijaństwem. Nie powinien być wykonywany w pośpiechu i niedbale, bo „kreśląc na sobie znak krzyża, dotykamy czoła, serca i ramion, obejmując nim jakby całą naszą istotę i działanie”. Do istoty i działania w świadomym przeżywaniu i uczestnictwie w Eucharystii trzeba i powinno się podkreślić postawę stojącą i klęczącą, zaangażowanie w śpiew, uważne słuchanie, nie zważanie na to co nas rozprasza, pozostawanie do końca ostatniej pieśni. A nadto starać się o pełne uczestnictwo w Eucharystii – przystępując do komunii św.
Bądźmy przykładem dla uczestniczących wspólnie  we Mszy św. I co najważniejsze wplatać przeżyte w Eucharystii chwile z Jezusem w codzienne życie.

 

Print Bookmark and Share

Return to previous page